نشانه هاي پنهان سرطان کليه

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  برچسب ها

  در حالي که بيشترين توجه ها در انواع سرطان به سوي شايع ترين آنها نظير سرطان پروستات، پوست و سينه است، اما بايد توجه داشت که سرطان کليه يکي از 10 سرطان شايع در دنيا به شمار مي رود.


  محققان اعتقاد دارند هنگامي که درباره ي سرطان کليه صحبت مي شود، معمولا تمامي توجهات به سمت سرطان سلول کليوي (RCC) معطوف مي شود که 85 درصد از انواع سرطان کليه را به خود  اختصاص داده است. سرطان سلول کليوي معمولا به صورت يک تومور در ديواره ي يکي از کانال هاي کليه رخ مي دهد.


   در نظر داشته باشيد که هر فردي دو کليه دارد که هر کدامشان به اندازه ي يک مشت انسان هستند. وظيفه کليه ها تصفيه خون از مواد زائد و سموم موجود در آن است. همچنين کليه ها در حفظ تعادل ترکيبات شيميايي خون نيز نقش دارند. 


  کليه ها علاوه بر توليد ادرار، هورمون هايي توليد مي کنند که به هضم غذا کمک مي کنند و نيز در توليد سلول هاي قرمز خون در مغز استخوان دخالت دارند. مي بينيد! کليه ها بسيار مهم و حياتي اند و کارايي بسيار بالايي دارند. حال بايد ديد هنگام بروز مشکل در اين اندام ها، چه بايد کرد؟ 


  خون در ادرار


  به عقيده ي محققان، وجود خون در ادرار شايع ترين علامت پيشرفت سرطان سلول کليوي به شمار مي آيد. اين بيماري در مراحل اوليه ، علامت خاصي ندارد. اگر خونريزي زيادي صورت بگيرد، خون به صورت روشن و تازه ديده مي شود، اما اگر خونريزي به صورت کم و آهسته باشد، خون به صورت تيره ديده مي شود. يعني فرد مي تواند با توجه به رنگ خون موجود در ادرار، به ميزان خونريزي کليه پي ببرد.


  احساس درد در پهلوها يا پشت


  درد و يا احساس فشار در پهلوها و پشت مي تواند يک نشانه از سرطان سلول کليوي باشد. دانشمندان معتقدند که اين علامت زماني آشکار مي شود که RCC در مراحل پيشرفته باشد. افزايش حجم کليه در اين بيماري مي تواند سبب وارد آمدن فشار بر ساير بافت هاي اطراف کليه و بروز احساس درد در افراد شود.   کليه نقش بسيار مهمي در سوخت و ساز بدن و هضم غذاها بر عهده دارد. اگر کليه ها در انجام کارشان دچار مشکل و ناتواني شوند، جذب مواد غذايي به هم مي ريزد و اين امر سبب بروز بي اشتهايي، کاهش وزن و يا هر دوي آنها مي شود  در بسياري از موارد، افراد وقتي براي درد پهلو و يا شکم خود سي تي اسکن و يا MRI انجام مي دهند، متوجه مي شوند که به سرطان کليه مبتلا هستند. البته در بسياري از موارد درد احساس شده در ساير مناطق، سبب تشخيص تصادفي سرطان کليه مي شود.


  خستگي زياد


  بر اساس تحقيقات، احساس خستگي مداوم و بي حالي مي تواند با سرطان کليه و بيش از صد نوع بيماري ديگر ارتباط داشته باشد. به دليل اينکه اين علامت غير اختصاصي است، در وهله ي اول نبايد فکر کنيم دچار سرطان کليه شده ايم. اما براي تشخيص علت اين خستگي مداوم، بايد به پزشک مراجعه کنيم.


  کاهش وزن 


  کليه نقش بسيار مهمي در سوخت و ساز بدن و هضم غذاها بر عهده دارد. اگر کليه ها در انجام کارشان دچار مشکل و ناتواني شوند، جذب مواد غذايي به هم مي ريزد و اين امر سبب بروز بي اشتهايي، کاهش وزن و يا هر دوي آنها مي شود. با اين حال بايد بگوييم که کاهش وزن و بي اشتهايي مختص سرطان کليه نيست، بلکه در سرطان هاي ديگر و بيماري هاي خودايمني نيز ممکن است همين نشانه رخ دهد که  نياز به بررسي و پيگيري بيشتر پزشکي دارد.


  مشکلات خوني


  وجود تومور در کليه مي تواند منجر به کم خوني، عدم تعادل کلسيم و الکتروليت ها و ساير مسائل مربوط به خون شود. اين نشانه نيز مختص سرطان کليه نيست و در ساير بيماري ها نيز ديده مي شود.


  پس از تشخيص سرطان کليه چه بايد کرد؟


  بسته به مرحله ي پيشرفت سرطان کليه، معمول ترين و موثرترين روش درمان براي از بين بردن و حذف توده سلول هاي سرطاني، نوعي جراحي شناخته شده با نام « نفروکتومي » است که در اين نوع جراحي، بخش سرطاني کليه از بخش سالم آن جدا مي شود. به عقيده پزشکان، اگر سرطان کليه زود تشخيص داده شود، نفروکتومي معمولا نتايج بسيار عالي و خوبي خواهد داشت. 


  حتي اگر پزشکان نتوانند بلافاصله محل تومور سرطاني را تشخيص دهند، RCC  همانند بسياري از سرطان هاي ديگر مهاجم و با پيش روندگي بالا نيست. تشخيص زودهنگام سرطان، نتايج درماني بسيار خوب و مثبتي به همراه خواهد داشت.
   

  نویسنده : بازدید : 5 تاريخ : شنبه 21 اسفند 1395 ساعت: 9:23
  برچسب‌ها :
  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورهاads-123