شادماني در کودکان را چگونه بوجود بياوريم ؟

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  برچسب ها  شادماني در کودکان ويژگي ارزشمندي است که توسعه و گسترش آن در شخصيت انسان از همين دوران شروع مي شود.
  kodaki.jpg


  شادماني در کودکان


  شادماني در کودکان ويژگي ارزشمندي است که توسعه و گسترش آن در شخصيت انسان از همين دوران شروع مي شود. ده روش ساده براي تربيت کودکان شاد را که براي کودکان از حدود سن دو ساله تا  بزرگتر مي توانيد به کار ببريد، در ادامه بخوانيد:


  1-  به کودکتان عشق بورزيد :


  اولين راز پرورش کودکي شاد تمجيد از اوست . عشق مطلق والدين مهمترين عامل در شادي کودکان است. وقتي کودکان بزرگ مي شوند دانستن اينکه علايق ، عقايد ، خصوصيات و استعداد هايشان با ارزش تلقي مي شود پايه گذار شادي سالهاي بعدي زندگي شان خواهد بود . البته پذيرش کودک به معناي چشم پوشي هميشگي از خطاهايش نيست .


  ياد بگيريد که عملکرد کودک را نقد کنيد نه شخصيت او را . همچنين آنچه را که از کودک مي خواهيد به او بگوييد نه آنچه را که نمي خواهيد.


  2- نه، من نمي توانم را به بله، من مي توانم تبديل کنيد :


  وقتي کودک شما بداند که به او اطمينان داريد و باورش کرده ايد احساس مي کند که دست يافتن به همه چيز برايش امکان پذير است . افکار کودک نسبت به خود بيشترين اهميت را دارد. بنابراين والدين بايد افکار مثبت به کودکان خود القا کنند .


  وقتي که در مدرسه ابتدائي ،‌معلم پسر مک بلدسو نويسنده کتاب پروش فرزند با متانت به او گفت که هيچ استعدادي براي بازي فوتبال نداري ، وي به پسر سرزنش شده اش گفت که هرگز اجازه ندهد کسي به اهداف و روياهايش راه پيدا کند . امروز پسر او بازيکني حرفه اي در يکي از تيم هاي مطرح کشور است . القائات فکري مثبت بلدسون در ذهن پسرش زندگي او را متحول کرد.


  3- مقررات منصفانه وضع کنيد و به آنها پايبند باشيد :


  کودکان کم سن سال با احساس امنيت ،‌شاد مي شوند . فرض کنيد که در بالاي آبشار مرتفعي ايستاده ايد درصورتي از ايستادن در آنجا لذت خواهيد برد که حفاظي در برابرتان باشد ،  در غير اين صورت دچار اضطراب و خواهيد شد . کودکان هم اينگونه اند .


  وقتي که چارچوب محکمي براي رفتارهايش وجود داشته باشد ،‌آنها پيشرفت مي کنند . در حقيقت کودکان در جستجوي ساختارند .


   شادماني در کودکان را چگونه بوجود بياوريم ؟


  4-  ابعاد مثبت را برجسته کنيد :


  به کودک خود بفهمانيد که هيچ مشکلي وجود ندارد ، که به اتفاق هم نتوانيدآن را حل کنيد . همچنين به او بياموزيد که خوشبين باشد.


  اگر اتفاق بدي افتاد، با صداي بلند فکر کنيد و بگذاريد او افکار شما را بشنود (واي نه باورم نمي شود که اين اتفاق افتاده ، اما درستش مي کنم ، چيز مهمي نيست) .


  يادگيري خوشبيني مهم است زيرا کودک مشتاق و آرزومند به احتمال زياد بزرگسالي شاد خواهد شد . افراد ناراضي و ناخشنود بر حوادث منفي زندگي متمرکز مي شوند ،‌درحالي که افراد شاد به وقايعي مي انديشند که چشم انداز بهتري از آينده به آنها مي دهد .


  5-  حلقه شادي کودکتان را کامل کنيد :


  والدين در پي معلمان و مربياني هستند که بتوانند حلقه شادي کودکانشان را کامل کنند . به کودکتان کمک کنيد ارتباطات دوستانه اش را حفظ کند و گسترش دهد . داشتن ارتباطات قوي و مهارت برقراري آن از شروط اصلي شاد زيستن در آينده است .


  6- کودکان را به تحريک بيشتر واداريد :


  کودکان امروز سنگين وزن ترند و اين براي سلامت و شادابي آنها مضر است . کودکان چاق ، در مقايسه با ساير کودکان ،‌اعتماد به نفس کمتري دارند و افسرده ترند . اگر کودکان سرگرميهاي پر تحرک خارج از خانه را جانشين فعاليت هاي کم تحرک خانگي کنند و به جاي غذاهاي آماده اي که فاقد ارزش غذايي است ،‌غذاهاي سالم و طبيعي بخورند ، از فوائد شاد زيستن بهره خواهد برد . کودکي که خوب غذا مي خورد و ورزش مي کند مغزش موادي شيميايي به نام اندروفين ترشح مي کند که به او احساس شادي مي بخشد . با فراهم کردن ميان وعده هاي طبيعي از جمله ميوه هاي تازه فصلي ،‌پرهيز از قرار دادن تنقلات در دسترس کودکان و جانشين کردن غذاهاي سالم خانگي به سلامت کودک خود کمک کنيد . کودکتان را به انجام دادن ورزش و سرگرميهاي خارج از منزل تشويق کنيد . بازي با ساير کودکان قدرت خلاقيت خلاقيت کودکتان را تقويت مي کند و مهارت هاي اجتماعي را به او مي آموزد .


  7-  شادي را در جعبه يادگاري ها ذخيره کنيد:


  اشياي مورد علاقه کودکتان  ، عکس ها، کارت پستال ها ، يادگاري ها ، کاردستي هايي را که ياد آورد خاطرات شاد براي کودک هستند داخل جعبه اي قرار دهيد . هرگاه کودکتان بيمار است يا غمگين و لبخندي ساده نياز دارد ،‌آنها را از جعبه بيرون آوريد و به او نشان دهيد .


  8-  لحظات جادويي ارتباط را بيابيد :


  اخيراً مطالعه اي بر روي 2000 کودک 5 تا 17 ساله انجام شده است . از آنان پرسيده شد که خواهان چه چيزي هستند که با پول نمي شود خريد . همه آنها در پاسخ گفته بودند که خواهان والدين و توجه آنها هستند .


  کودکان ما مي خواهند که به آنها فکر کنيم ، برنامه هايي ترتيب دهيد که همه اعضاي خانواده بتوانند در آن شرکت کنند و لذت ببرند. مثل کوهنوردي،‌ پياده روي….


  کودکان را در فعاليت هاي روزمره تان مانند انجام دادن کارهاي خانه ، خريد و آبياري باغچه شريک کنيد.


  شادماني در کودکان را چگونه بوجود بياوريم ؟


  . 9-  ژن تلاش دوباره را به کودک خود منتقل کنيد :


  کودک شما همه فکر و ذهن اين است شاگرد اول کلاس شود ،‌ولي در اين رقابت همکلاسش برنده شده است . يک راز اصلي شاد زيستن برخورداري از قدرت پشت سر گذاشتن مشکلات است .


  سعي نکنيد کودک خود را ا زهمه ناراحتي ها دور نگه داريد . به او کمک کنيد بياموزد چگونه با آنها مواجهه شود .


  اگر شکست درسي يا غير درسي اورا نا اميد کرده ،‌کمک کنيد تا هرچه سريع تر به وضعيت عادي خود برگردد . تشويق کنيد تا احساسات خود را در قالب نوشته يا نقاشي بيان کند. شما الگوي کودکتان هستيد . مطمئن شويد که الگوي مناسبي در مقابل اوست و روحيه خود را در هيچ شرايطي نبازيد .


  10-دراو شگفتي ايجاد کنيد :


  هنگامي که کودک با چيزي بزرگتر از خودش مواجه مي شود ،‌خواه پديده اي فيزيکي باشد يا معنوي ، احساس رضايت خاطر مي کند .


  با کودکان درباره عقايد خود خداوند و مقدسات ديني صحبت کنيد لازم نيست که او همه جزئيات را درک کند . با او در جنگل قدم بزنيد ،‌به ستارگان خيره شويد و احساس مراقبت و توجه در کودکان را پرورش دهيد .
   

  نویسنده : بازدید : 4 تاريخ : دوشنبه 9 اسفند 1395 ساعت: 3:43
  برچسب‌ها :
  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورهاads-123