افسانه ها و واقعيتهاي خوشبختي در زندگي مشترک

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  برچسب ها  ادامه به هشت مورد از افسانه ها و واقعيتهاي خوشبختي در زندگي مشترک اشاره مي کنم:
  افسانه ها و واقعيتهاي خوشبختي در زندگي مشترک


   واقعيتهاي خوشبختي


  آيا شما آدم خوشبختي هستيد؟ اصلاً خوشبختي يعني چه؟ لطفاً چند لحظه به اين سؤال فکر کنيد. به نظر شما در فرايند بلند مدت زندگي زناشويي که توالي منظم سختي و آسايش همراه دائمي آن است، چگونه مي توان خوشبخت شد و خوشبخت ماند؟ با تلاش؟ درست است. با آگاهي؟ اين هم درست است.


  افسانه ها و واقعيتهاي خوشبختي در زندگي مشترک  واقعاًاگر براي خوشبختي تلاش نکنيم و يا آگاهي مان از آن کم باشد، هيچگاه روي خوشبختي را نخواهيم ديد. پس اگر بخواهيم حاصل جمع اين دو عامل را در يک جمله خلاصه کنيم مي توانيم بگوييم يکي از عوامل مؤثر در خوشبختي تلاش براي آگاهي است. آگاهي از چه؟ قبل از هر چيز آگاهي از باورهاي صحيح درباره آن، چرا که باورها تعيين کننده رفتارها و اهداف رفتاري ما هستند. گذشته از اين جايگزين کردن باورهاي درست با باورهاي قالبي مسير درستي را براي حرکت به سوي خوشبختي و دستيابي به آن به ما نشان مي دهد. در ادامه به هشت مورد از افسانه ها و واقعيتهاي خوشبختي در زندگي مشترک اشاره مي کنم:  افسانه 1: خوشبخت شدن در زندگي مشترک به سرنوشت آدم بستگي دارد  واقعيت 1: همسران خوشبخت از دوران قبل از ازدواج، زمينه هاي خوشبختي آتي خود را فراهم مي کنند. آنها از زمان مجردي سعي مي کنند با کسب آگاهي و مهارتهاي لازم، زمينه يک ازدواج عاقلانه، صحيح و پايدار را براي خود فراهم نموده و براي ايجاد يک زندگي زناشويي شاد و باثبات آمادگي کسب کنند.


  افسانه ها و واقعيتهاي خوشبختي در زندگي مشترک   
  افسانه 2: براي خوشبخت شدن يکي بايد هميشه «من» باشد و يکي «نيم من»  واقعيت2: براي رسيدن به خوشبختي هر دو طرف بايد نسبت به هم گذشت داشته باشند. اين که يکي از زوجين دائم اصطلاحاً گذشت کند و ديگري دائم بتازاند، ديگر نه اسمش گذشت است و نه خوشبختي. همسران خوشبخت به جاي دويدن به دنبال «من اين را مي گويم، تو بگو چشم» به دنبال مذاکره کردن در مورد مسائل گوناگون شان هستند. اصولاً آدمهاي اهل مذاکره ميانه اي با تحکم ندارند، در عوض سعي مي کنند با در نظر گرفتن منافع مشترکشان، با هم کنار بيايند. به عبارت ديگر آنها در مسائل مختلف شان به معادلات برد-برد فکر مي کنند نه نامعادله ي برد-باختِ «من» و «نيم من».


   
  افسانه 3: خوشبختي مستلزم تفاهم است و تفاهم يعني «همسر ذليلي»  واقعيت 3: همسران خوشبخت از هويت زوجي برخوردارند، يعني در ذهنشان، زبانشان و قلبشان «ما» ساري و جاري است نه «من». براي تقويت و تداوم اين «ما» هر يک از آنها حاضر است از برخي مطلوب هايش بگذرد تا به مطلوب محبوب نزديک تر شود. به علاوه به خاطر همين «ما» ي همايوني آنها سعي مي کنند همديگر را بفهمند و براي رسيدن به اين تفاهم سه چيز را پيشه خود مي کنند: احترام، گذشت و پسنديدن پسند خود براي همسرشان.


  افسانه 4: احساس خوشبختي واقعي محدود به اوايل ازدواج است.


  واقعيت 4: خوشبختي محدوديت زماني و مکاني ندارد. درست است که بالا و پايين زندگي مشترک در برهه هاي بسياري، اين احساس را دچار نوسان مي کند اما همسران خوشبخت اطمينان دارند که اين مشکلات گذرا هستند و عشق و صميميت با کيفيتي حتي بهتر از قبل به سوي آنها باز خواهد گشت. آنها حاضرند تا رسيدن به آن روزها صبر پيشه کنند و به کمک مهارتهايي که بلدند حتي المقدور از اين سختيها فرصتي براي تحکيم خوشبختي شان بسازند.   
  افسانه 5: خوشبختي يعني زن کار خودش را انجام بدهد، مرد هم کار خودش را  واقعيت 5: همسران خوشبخت «هم افزا» هستند يعني هميشه در مورد مسائل مختلف فکر، انگيزه و راهبردهايشان را با هم به اشتراک مي گذارند چون مي دانند با انجام اين کار، بيش از تلاش فردي سود عايد «ما»يشان مي شود.


   
  افسانه 6: بيان احساسات واقعي به همسر، مخرب خوشبختي است  واقعيت 6: خوشبختي مستلزم اعتماد است و اعتماد وقتي ميسر مي شود که زوجين با هم صادق باشند و مسائل مهم را از هم پنهان نکنند. چيزهاي مهم فقط اتفاقات بيروني نيستند، احساسات هم جزء چيزهاي مهم به شمار مي روند. همسران خوشبخت هم از احساساتشان به هم مي گويند و هم سعي مي کنند ظرفيت خود را براي مواجهه با احساسات واقعي يکديگر بالا ببرند. آنها اين صداقت همسر را به لاپوشاني شدن احساسات او که اغلب به منظور جلوگيري از دلخور شدن موقتي خودشان صورت مي گيرد ترجيح مي دهند چون مي دانند که احساسات پنهان شده بالأخره روزي عيان خواهند شد و آن موقع ممکن است براي حل و فصل مسئله دير شده باشد.   
  افسانه 7: همسران خوشبخت، مثل هم فکر مي کنند  واقعيت 7: همسران خوشبخت مثل همه آدمها با هم تفاوت نظرهايي دارند اما چون سعي مي کنند احترام و آزادي عقيده را جايگزين احساس تملک بر عقايد و نظرات يکديگر کنند، در دام وسواس متقاعد کردن هم گير نمي افتند. به علاوه آنها بيشتر از تفاوتها بر شباهتها تمرکز مي کنند.   
  افسانه 8: خوشبختي يعني اطلاع داشتن از همه کارهاي همسر  واقعيت 8: همسران خوشبخت در کنار صداقت و رو راستي، به حريم خصوصي يکديگر احترام مي گذارند و حتي اگر همه ابزارهاي لازم براي مطلع شدن از زير و بم کارهاي هم در اختيارشان باشد به خودشان اجازه نمي دهند به فضاهاي شخصي يکديگر سرک بکشند.

  نویسنده : بازدید : 2 تاريخ : دوشنبه 3 آبان 1395 ساعت: 5:53
  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورهاads-123